Probleme dupa restartarea serverului

Folosiţi acest forum pentru a discuta problemele apărute în timpul folosirii forumului phpBB 3.1.x.
Reguli forum
Aveti o problema si vreti sa primiti ajutor? Click aici ! Nu uitati si de regulamentul forumului !
DooMFeaR
Nou venit
Nou venit
Versiune: 3.1.1
MOD: Nu
Server: UNIX/Linux
Nivel phpBB: Mediu
Nivel php: Mediu

Probleme dupa restartarea serverului

Mesaj de DooMFeaR » 10-Noi-2014, 17:32:59

Salutari baieti. Am incercat sa caut o rezolvare la problema mea pe google dar nu am gasit mai nimic. Am instalat ultima versiune de phpbb descarcata de pe site-ul oficial si am instalat-o pe un VPS care ruleaza Ubuntu Linux. Toate bune si frumoase pana m-am hotarat sa dau un restart la VPS, deoarece mai rulez si altceva pe el si mi se cerea sa fac asta. Dupa restart, n-am mai reusit sa-mi accesez forumul. Tin sa precizez ca folosesc un domeniu .net (http://www.ts-gaming.net), ultima versiune de phpbb (3.1.1) si nu am instalat niciun alt mod / n-am facut nicio modificare vre-unui fisier .php.

Aici este error log-ul apache:

Cod: Selectaţi tot

[Mon Nov 10 17:06:41 2014] [error] [client 188.173.50.151] PHP Warning:  require(/var/www/ts_gaming/config.php): failed to open stream: Permission denied in /var/www/ts_gaming/phpbb/config_php_file.php on line 107
[Mon Nov 10 17:06:41 2014] [error] [client 188.173.50.151] PHP Fatal error:  require(): Failed opening required './config.php' (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /var/www/ts_gaming/phpbb/config_php_file.php on line 107
Aceasta este linia 107 din config_php_file.php:

Cod: Selectaţi tot

require($this->config_file);
Ma poate ajuta cineva?

Anişor
Întreţinere
Întreţinere
Versiune: 3.3.0-dev1
Server: Windows
Nivel phpBB: Neexperimentat
Nivel php: Neexperimentat

Re: Probleme dupa restartarea serverului

Mesaj de Anişor » 10-Noi-2014, 19:18:19

Ai încercat să reinstalezi? Așa poți vedea dacă problema este de la server.
Ajută la dezvoltarea comunității phpBB.ro - Aplică pentru grupul Suport Tehnic.
Fumez mult prea mult pentru vârsta mea ... | Nume anterior: Animo
Disponibil pentru servicii phpBB. | AnixBB

DooMFeaR
Nou venit
Nou venit
Versiune: 3.1.1

Mesaj de DooMFeaR » 10-Noi-2014, 20:31:19

Nu as vrea sa reinstalez... Cred ca e o rezolvare mai usoara. Daca reinstalez, merge pana la primul restart.

Am reusit sa rezolv problema! I-am dat un chmod la config.php pe 755 si totul s-a rezolvat. Nu inteleg de ce, dupa restart, fisierul config.php isi schimba chmod-ul.

Multumesc frumos de ajutor!!!

Gotyc
Membru cu statut special
Membru cu statut special
Versiune: 3.1.x
MOD: Da

Mesaj de Gotyc » 18-Noi-2014, 23:16:30

Si eu am avut pe Vps forumul 3.1.1 si mergea dupa restart verifica php.ini sa fie configurat corect... sa nu ai probleme sau ceva dezactivat in privinta cu require;) ce sistem de operare folosesti ?

Scrie răspuns

Înapoi la “3.1.x Funcţionare”