Sesizări traducere Support Toolkit

Propuneri şi proiecte în curs de desfăşurare de MODificări, traduceri, stiluri, teme, avataruri şi butoane.
Reguli forum
Aveti o problema si vreti sa primiti ajutor? Click aici ! Nu uitati si de regulamentul forumului !
dorin
Guru
Guru
Versiune: 3.1.10
MOD: Da
Server: UNIX/Linux
Nivel phpBB: Mediu
Nivel php: Puţin experimentat

Re: Sesizări traducere Support Toolkit

Mesaj de dorin » 10-Feb-2011, 22:52:50

Din cate imi aduc aminte (o discutie anterioara cu bogdan) phpbb.com a spus ca nu e necesara traducerea acestui fisier (eu o facusem deja si o incarcasem in arhiva). Faptul ca ea nu apare de datoreaza codului, care nu citeste decat varianta in engleza, nu are legatura cu cache-ul.

bogdan
Administrator
Administrator
Versiune: 3.0.11
Nivel phpBB: Experimentat
Nivel php: Mediu

Mesaj de bogdan » 10-Feb-2011, 22:57:55

Eticheta 'ERK' este in language/ro/common.php: https://github.com/phpbb/support-toolki ... ent-732038

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 10-Feb-2011, 23:02:11

Eticheta şi descrierea le-am găsit. Ceea ce nu am găsit a fost şi este descrierea pentru ERK la accesare/rulare utilitar din legătura "aici". De asemenea nu văd online traducerea pentru Support Request Template Generator.
phpBB România will rise again. Soon.. Stay close! @phpbb.ro

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 16-Iun-2011, 22:33:52

STK ---> UTILITARE DE ADMINISTRARE ---> Rulează SQL Query
Dacă opţiunea "Arată rezultatele" este activată, utilitarul va afişa rezultatele (dacă este cazul) ale interogării.
corect ar fi
Dacă opţiunea "Arată rezultatele" este activată, utilitarul va afişa rezultatele (dacă este cazul) interogării.

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 12-Iul-2011, 21:51:44

Se pare că STK nu este tradus complet.

La autentificare am primit mesajul:
Login to access the STK.
Traducerea ar fi:
Autentificaţi-vă pentru a accesa STK.
Şi mai jos:
Generate password file.
If you aren’t able to login to phpBB you can use the internal authentication method of the Support Toolkit. To use this method you must generate a new password file.
Traducerea ar fi:
Generaţi fişier parolă/fişier cu parolă.
Dacă nu sunteţi capabili/nu vă puteţi autentifica în phpBB puteţi folosi o metodă internă de autentificare a Support Toolkit. Pentru a utiliza această metodă este necesar să generaţi un nou fişier parolă/fişier cu parolă.
Apoi accesând utilitarul de generare a parolei:
Generate password file.
Your STK password file was successfully generated!
The password that was generated for you is: <!----- PAROLÄ‚ -----!>
This password will expire on: Mie Iul 13, 2011 4:31 am. After this time you must generate a new password file in order to keep using the emergency login feature!

Use the following button to download the file. Once you’ve downloaded this file you must upload it to your server into the "stk" directory

Download the password file.

Once you have uploaded the password file to the correct location, click here to go back to the login page.
Traducerea ar fi:
Generaţi fişier parolă/fişier cu parolă.
Parola dumneavoastră pentru STK a fost generată cu succes!
Parola generată/ce a fost generată pentru dumneavoastră este: <!----- PAROLă -----!>
Această parolă va expira pe: Mie Iul 13, 2011 4:31 am. După acest timp este necesar/trebuie să generaţo un nou fişier parolă/fişier cu parolă pentru a putea utiliza în continuare funcţia de autentificare de urgenţă!

Folosiţi/Utilizaţi următorul buton pentru a descărca fişierul. Odată ce aţi descărcat fişierul acesta trebuie încărcat/este necesar
sau trebuie să îl încărcaţi pe serverul dumneavoastră în directorul "stk"

Descărcaţi fişierul parolă/fişierul cu parolă.

Odată ce aţi încărcat fişierul parolă/fişierul cu parola în locaţia corectă, apăsaţi aici pentru a reveni la pagina de autentificare.
De asemenea, "Support Request Template Generator" nu este tradus deloc:
Support Request Template Generator
Welcome to the Support Team’s Support Request Template Generator. This is the quickest and most efficient way to complete our Support Request Template. The generator will ask you a series of eight to ten questions that are useful for diagnosing most issues. It will then compile your answers into a list that may be copied and pasted into your support topic.
This STK tool does the same thing as the SRT Generator on http://www.phpbb.com but attempts to pre-fill certain questions.

Do you wish run the SRT Generator?

Nici funcţia "Utilitar reparaţii urgente" nu este tradusă complet (mă refer la pagina cu rezultatul afişat după rularea sa):
Emergency Repair Kit
The Emergency Repair Kit hasn't found any critical issues within your phpBB installation.

Click here to reload the STK

Traducerea ar fi:
Utilitar reparaţii urgente
Utilitarul pentru reparaţii urgente/reparaţii urgente nu a găsit nicio problemă critică în instalarea dumneavoastră phpBB.

Apăsaţi aici pentru a reîncărca STK

Ţin să menţionez şi faptul că pe paginile de autentificare şi reautentificare nu există informaţia din footer care specifică faptul că phpBB.ro ar fi tradus utilitarul.

Am actualizat STK la ultima versiune corect deci nu poate fi vorba de vreun fişier lipsă.

bogdan
Administrator
Administrator
Versiune: 3.0.11
Nivel php: Mediu

Mesaj de bogdan » 12-Iul-2011, 21:56:24

La fel se intampla si cu versiunea 1.0.3 - limba romana?

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 12-Iul-2011, 22:06:12

Da!
De asemenea în versiunea în limba română pentru 1.0.3 diacriticile sunt înlocuite cu "?". Excepţie se face la autentificarea în STK. După autentificare este necesară o confirmare (acea reautentificare) unde primesc mesajul cu semnele de mai jos:
Trebuie s? v? autentifica?i din nou �nainte de a utiliza Support Toolkit.
Să nu uit de faptul că URU îmi găseşte probleme pe forum cu versiunea 1.0.3 a traducerii, mai exact în fişierul common.php din directorul ro al stk pe lângă altele. Din păcate nu am timp să detaliez problema.
În versiunea 1.0.4 cu tot cu traducere, utilitarul URU nu îmi găseşte probleme pe forum. Vedeţi mesajul din postul meu de mai sus care este rezultatul rulării utilitarului.

O altă sesizare de traducere. În instrumentul pentru curăţarea bazei de date:
Această procedură va reseta sistemul de roluri al phpBB la starea iniţiala, este recomandat să executaţi acestă procedură dacă aţi efectuat modificări la pasul anterior.
Corect ar fi:
Această procedură va reseta sistemul de roluri al phpBB la starea iniţială, este recomandat să executaţi acestă procedură dacă aţi efectuat modificări la pasul anterior.

dorin
Guru
Guru

Mesaj de dorin » 13-Iul-2011, 13:54:15

Ivan Petre Paul scrie:Se pare că STK nu este tradus complet.
Din cate imi aduc aminte, la autentificarea initiala se foloseste engleza. Dupa ce te-ai autentificat, poti sa beneficiezi de limba romana. Exista o probabilitate mare sa ma insel, la variantele mai vechi parca asa era.

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 13-Iul-2011, 14:08:51

dorin scrie:Din cate imi aduc aminte, la autentificarea initiala se foloseste engleza. Dupa ce te-ai autentificat, poti sa beneficiezi de limba romana. Exista o probabilitate mare sa ma insel, la variantele mai vechi parca asa era.
Asta ar însemna ca toată pagina să fie în engleză deşi nu este. http://i51.tinypic.com/1679j6d.jpg.

dorin
Guru
Guru

Mesaj de dorin » 13-Iul-2011, 14:13:00

Da, nu toata pagina este in engleza/romana, dar pot fi incarcate (probabil, nu stiu pana nu ma uit) variabile din doua fisiere diferite.

Scrie răspuns

Înapoi la “Proiecte”