Sesizări traducere Support Toolkit

Propuneri şi proiecte în curs de desfăşurare de MODificări, traduceri, stiluri, teme, avataruri şi butoane.
Reguli forum
Aveti o problema si vreti sa primiti ajutor? Click aici ! Nu uitati si de regulamentul forumului !
Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator
Versiune: 3.1.10
MOD: Da
Server: UNIX/Linux
Nivel phpBB: Experimentat
Nivel php: Puţin experimentat

Sesizări traducere Support Toolkit

Mesaj de Ivan Petre Paul » 29-Apr-2010, 16:02:11

Aici vom sesiza greşelile de traducere din arhiva downloads.php?view=detail&df_id=39

Exista o greseala gramaticala pe index.
http://i44.tinypic.com/2jeh6r.jpg
phpBB România will rise again. Soon.. Stay close! @phpbb.ro

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Re: Discuţie:

Mesaj de Ivan Petre Paul » 07-Iun-2010, 21:31:32

Am corectat eu greseala si am adaugat diacritice in cuvantul "impiedica": am inlocuit "i" cu "î".
Puteti descarca fisierul de la adresa www.lumeaparanormalului.dap.ro/phpBB/STK.rar.
Fisierul common.php trebuie urcat in stk/language/ro.

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 07-Iun-2010, 21:57:40

Sau pentru a nu va mai complica cu download-ul puteti edita manual fisierul common.php din stk/language/ro, cautati fraza "problemelor comune care ar" si inlocuiti "pute aimpiedica" cu "putea împiedica".
Salvati fisierul apoi urcati-l pe server si greseala va fi corectata (modificarea va aparea dupa un refresh sau dupa accesarea STK).

dorin
Guru
Guru
Nivel phpBB: Mediu

Mesaj de dorin » 08-Iun-2010, 21:03:45

@paranormal, îţi mulţumim de sesizare ! A fost actualizată arhiva disponibilă în download !

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 28-Noi-2010, 01:31:22

Am gasit o greseala in ultima versiune stabila a STK.
In GENERAL ---> ERK, se pare ca tagul pentru link nu a fost aplicat corect.

Imagine

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 10-Ian-2011, 15:50:22

Am găsit o serie de greşeli în traducerea acestui utilitar:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

În cea de-a doua imagine, "adăugate unei instalări standard" nu este o greşeală, dar credeţi că am putea înlocui fraza cu "adăugate în urma unei instalări standard"?

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 10-Ian-2011, 16:02:08

Toate greşelile de aici şi de aici au fost corectate iar arhiva din secţiunea de Download a fost actualizată!
Vă rugăm să actualizaţi şi fişierele de pe forumurile dumneavoastră!

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Re: Sesizări traducere Support Toolkit

Mesaj de Ivan Petre Paul » 10-Feb-2011, 20:40:08

Observ că Support Request Template Generator nu a fost tradus. Am scris eu o oarecare traducere.
Poate fi retuşată şi aplicată apoi traducerii oficiale a STK.
Welcome to the Support Team’s Support Request Template Generator. This is the quickest and most efficient way to complete our Support Request Template. The generator will ask you a series of eight to ten questions that are useful for diagnosing most issues. It will then compile your answers into a list that may be copied and pasted into your support topic.
This STK tool does the same thing as the SRT Generator on http://www.phpbb.com but attempts to pre-fill certain questions.

Do you wish run the SRT Generator?
în
Bine aţi venit la [...]. Aceasta este cea mai rapidă şi mai eficientă cale de a completa Generatorul nostru pentru cererea de suport. Generatorul vă va pune o serie de întrebări de la opt până la zece care sunt foarte folositoare în diagnosticarea celor mai multe probleme.
Acesta va compila apoi răspunsurile dumneavoastră într-o listă ce ar trebui copiată şi inserată în subiectul pentru suport.
Acest instrument STK face acelaşi lucru ca Generatorul SRT de pe http://www.phpbb.com însă încearcă să [...] anumite întrebări.

Doriţi să rulaţi [...]?
Nu am reuşit să formulez o traducere pertinentă pentru Support Request Template Generator, Support Team’s Support Request Template Generator, to pre-fill şi SRT Generator (depinde de cum vom traduce titlul).

Am tradus şi câteva dintre întrebări:
Is your problem MOD-related?
Did this problem start after installing or removing a MOD?
în
Este problema dumneavoastră legată de un MOD?
Această problemă a apărut după instalarea sau eliminarea unui MOD?
Was your board hacked?
Select "Yes" for this option if you are seeking support because your board was defaced/otherwise compromised.
în
Forumul dumneavoastră a fost exploatat (hack-uit)?
Alegeţi "Da" pentru această opţiune dacă sunteţi în căutare de suport pentru că forumul dumneavoastră a fost şters/în alt fel compromis.
şi un rezultat:
Support questions for MOD related issues (e.g., if you have just installed a MOD and are now getting errors) should be posted within the topic of where you have downloaded the MOD. If the MOD was downloaded from another site you will have to seek support there.
în
Întrebările de suport pentru problemele legate de MODuri (ex., dacă tocmai aţi instalat un MOD care acum cauzează erori) ar trebui scrise în subiectul de unde aţi descărcat MODul. Dacă MODul a fost descărcat de pe un alt site va trebui să cereţi suport acolo.
Poate are cineva timp să le retuşeze atât cât este nevoie.

De asemenea aş propune modificarea din "Utilitar reparaţii urgente" şi "Utilitar Reparare urgenţă" în "Utilitar Reparare de Urgenţă", respectiv o prescurtare acolo unde este cazul, sub forma "URU".
Am tradus atât cât am putut momentan:
Emergency Repair Kit
As part of the “Emergency Repair Kit” of the Support Toolkit the ERK has checked your phpBB files and determined that some of the files contain invalid content that potentially could stop the board from operating. The Support Toolkit has tried to resolve these issues and created a package with the corrected files (backed up versions can be found in store/bom_sniffer_backup/). This package is stored in the store/bom_sniffer/ directory. To apply the changed files to your board please move the files from the “store” to their correct location and load the Support Toolkit again. The toolkit will check these files again and will redirect you to the ERK if no flaws are found.

Before moving the generated files, please make sure that the generated files are correct! When in doubt please seek assistance in the support forum.

Click here to reload the ERK
în
Utilitar Reparare de Urgenţă
Ca parte a utilitarului de reparare de urgenţă a Support Toolkit, URU a verificat fişierele dumneavoastră phpBB şi a stabilit că anumite fişiere au un conţinut incorect ce ar putea împiedica forumul să funcţioneze. Support Toolkit a încercat să rezolve aceste probleme şi a creat un pachet cu fişierele corectate (fişierele de backup pot fi găsite în store/bom_sniffer_backup/). Acest pachet este stocat în directorul store/bom_sniffer/. Pentru a aplica fişierele schimbate la forumul dumneavoastră vă rugăm să mutaţi fişierele din "store" în locaţia corectă, apoi accesaţi Support Toolkit din nou. Utilitarul va verifica aceste fişiere din nou şi vă va redirecţiona la URU dacă nu sunt găsite defecte.

Înainte de a muta fişierele generate, asiguraţi-vă că fişierele generate sunt corecte! În caz că aveţi dubii vă rugăm să solicitaţi asistenţă în forumul de suport.

Apăsaţi aici pentru a reîncărca URU.

bogdan
Administrator
Administrator
Versiune: 3.0.11
Nivel php: Mediu

Mesaj de bogdan » 10-Feb-2011, 21:13:00

In ce fisier apar sectiunile de mai sus?

Ivan Petre Paul
Moderator
Moderator

Mesaj de Ivan Petre Paul » 10-Feb-2011, 22:39:44

Ciudat!
Eu le-am luat de pe un forum live (forumul meu) însă observ că există deja o traducere pentru ele în fişierul srt_generator.php din ro/tools/main (pentru Support Request Template Generator), însă pentru ERK nu găsesc o traducere..
Care ar fi motivul pentru care fişierele de limbă să nu fie citite? Am curăţat cache-ul după ce am încărcat STK pe server iar fişierele sunt toate la locul lor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Proiecte”